Dobór mebli do wnętrza to dość czasochłonny proces, który wymaga zaangażowania i przeanalizowania różnych aspektów. Do ponadczasowych rozwiązań stosowanych w aranżacji pomieszczeń należą stoły drewniane. Są eleganckie, wytrzymałe i świetnie pasują zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wystroju. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych materiałów wykorzystywanych do ich produkcji jest drewno dębowe. Dlaczego warto zainwestować w stół wykonany z tego surowca? Jak o niego dbać, by zachował estetyczny wygląd jak najdłużej? Podpowiadamy!
Dąb – szlachetny surowiec od lat znajdujący zastosowanie w meblarstwie
Wytrzymałość, trwałość i ponadczasowe piękno sprawiają, że dąb należy do najbardziej pożądanych materiałów naturalnych na świecie. Drewno dębowe dzięki swoim uniwersalnym właściwościom użytkowym stanowi idealny surowiec do produkcji wysokiej jakości mebli: stołów, regałów, komód, biurek, krzeseł, łóżek. Podstawowym gatunkiem wykorzystywanym w branży meblarskiej i dekoracyjnej jest dąb europejski, który powszechnie rośnie w centralnej Europie.
W Polsce występuje kilka rodzajów tego długowiecznego drzewa. Do najpopularniejszych zalicza się dęby szypułkowe i bezszypułkowe. Obie odmiany mają podobne właściwości, ale różnią się od siebie wyglądem. Dąb szypułkowy cechuje się krótkim pniem i szerokimi konarami, natomiast dąb bezszypułkowy ma dłuższy pień, a jego kora jest cieńsza i płytko spękana.
Jakie są najważniejsze zalety drewna dębowego?
Dąb jest wszechstronnym materiałem o licznych zastosowaniach. Drewno dębowe jest ciężkie, trwałe oraz odporne na działanie wody. Z tego względu jest powszechnie wykorzystywane do produkcji okien, mebli oraz wewnętrznej stolarki budowlanej (parkiety, deski podłogowe, okleiny). Wykonane z niego stoły drewniane są wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji i zachowują estetyczny wygląd pomimo upływu czasu. Ten rodzaj drewna jest też przyjazny dla środowiska, a otrzymywane przy jego użyciu elementy wystroju wnętrz nie zawierają alergenów oraz szkodliwych substancji chemicznych.
Drewno dębu od lat jest też szanowane za bardzo dobrą odporność na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i duże obciążenia. Niski współczynnik kurczliwości i pęcznienia sprawia, że ten naturalny surowiec ceniony przez stolarzy nie zmienia znacząco swoich wymiarów pod wpływem działania wilgoci i temperatury.
Wpływ drewna dębowego na mikroklimat panujący w domu
Drewno dębu wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi, fizycznymi i estetycznymi. Jest też materiałem higroskopijnym, dzięki czemu ma istotny wpływ na mikroklimat panujący we wnętrzu. Struktura drewnianych stołów, łóżek czy krzeseł pozwala na absorbowanie nadmiaru wilgoci i regulację poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu drewno dębowe w naturalny sposób wspiera utrzymanie optymalnego mikroklimatu, który ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników.
Bardzo ważny jest również fakt, że surowiec ten ma właściwości antystatyczne. Dzięki temu, że nie przyciąga cząsteczek kurzu, meble wykonane przy jego użyciu stanowią idealny wybór dla alergików. Poza tym stoły drewniane pomagają w stworzeniu ciepłego, przytulnego wnętrza emanującego spokojem, harmonią i pomagającego wyciszyć się po całodziennym zabieganiu.
Jak pielęgnować stoły dębowe, by zachowały swój urok przez długi czas?
Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za inwestycją w mebel wykonany z drewna dębu jest łatwa pielęgnacja. Decydując się na stół dębowy, nie musisz wkładać wiele wysiłku w jego czyszczenie i renowację, aby przez lata cieszył oczy domowników. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o niego w ogóle dbać. By jak najdłużej zachował swoje unikalne właściwości, postaraj się zabezpieczyć jego powierzchnię przed kontaktem z wysoką temperaturą i wodą. Bezpośrednio na blacie nie umieszczaj gorących kubków lub talerzy – w ten sposób może dojść do uszkodzenia drewna.
Jeśli chodzi o czyszczenie tego typu mebli, jest ono bardzo proste i nie powinno Ci sprawić większych trudności. Drewniane stoły zaleca się przecierać wilgotną ściereczką z mikrofibry. W ten sposób z łatwością usuniesz wszelkie zabrudzenia i jednocześnie będziesz mieć pewność, że blat nie ulegnie zniszczeniu nawet pomimo intensywnego użytkowania. By zabezpieczyć mebel przed nadmiernym osadzaniem się kurzu, raz na jakiś czas możesz nałożyć na jego powierzchnię specjalny preparat antystatyczny.
Stoły dębowe – eleganckie meble łączące naturalny urok i trwałość
Chociaż meble z drewna kojarzą się głównie z ponadczasowym klasycznym stylem, bez trudu odnajdą się w wielu innych aranżacjach. Dzięki swojej uniwersalności i eleganckiemu charakterowi stół dębowy z łatwością wkomponuje się w minimalistyczny, nowoczesny, a nawet w rustykalny wystrój pomieszczenia. Jego naturalny urok i ponadczasowa trwałość sprawia, że idealnie współgra niemalże ze wszystkimi kolorami ścian i podłóg. Wybierając drewniany stół od sprawdzonego producenta, zyskasz piękne i trwałe wyposażenie, które nie wyjdzie z mody pomimo upływu lat i zmieniających się trendów wnętrzarskich.