Meble Magnat – producent mebli z drewna
2025/03/17 13:02:34
Szukaj
kontakt
12 276 25 81

Pn - pt: 9:00 - 16:00

Twój koszyk
suma: 0,00 zł do kasy
Kontynuuj zakupy
Blog kategorie
Jak zaaranżować pokój przechodni?
Jak zaaranżować pokój przechodni?

Ten rodzaj pokoju uznawany jest za wyjątkowo niekorzystny, a jednak ma go niejedno mieszkanie. Problemem jest jego umiejscowienie względem innych – przechodzi się przez niego do kolejnych, przez co trudno tu mówić o pełnej intymności przy większej liczbie domowników. Czy poprzez odpowiednie półki, regały, witryny, szafy, a także stoły i krzesła można sprawić, że stanie się on o wiele bardziej komfortowy? Owszem – należy jednak zadbać o to, aby nadać mu właściwą funkcję. Najlepiej sprawdzi się on jako salon  lub jadalnia – pomieszczenie wspólne, w którym może przebywać każdy z mieszkańców. Zobacz, jak zaaranżować takie wnętrze wybierając odpowiednie meble!

Pokój przechodni jako jadalnia – wybierz odpowiedni stół i krzesła!

Jeśli jest to niewielki metraż, a chciałbyś mieć w domu jadalnię z prawdziwego zdarzenia, możesz o niej pomyśleć właśnie tutaj. Wybierz piękny stół i krzesła, na przykład te z litego drewna dębowego, które podkreślą klasyczny charakter tego pomieszczenia i nadadzą mu jakości. W takim miejscu powinny stanąć również witryny o odpowiednim fasonie. Ich zadaniem jest przechowywanie zastawy stołowej, dzięki czemu można zoptymalizować przestrzeń roboczą w kuchni i sprawić, by stała się ona typowo technicznym pomieszczeniem. Pamiętaj o jednym – nie stawiaj stołu na środku, pomiędzy jednymi drzwiami a drugimi. Będzie wyjątkowo niekomfortowo przemieszczać się wówczas, aby przedostać się do innego pokoju. Pomyśl raczej o ustawieniu go przy jednej ze ścian, a po przeciwnej – efektownego regału lub gabloty na naczynia.

Salon w pokoju przechodnim – idealny pomysł!

Pokój przejściowy może też stać się „sercem domu”, czyli miejscem, w którym krzyżować się będą drogi domowników, przechodzących przez niego na przykład do kuchni lub łazienki. W wielu domach strefa dzienna jest przestronnym miejscem na parterze, dzielonym z otwartą kuchnią, jadalnią oraz klatką schodową i takie rozwiązanie sprawia, że jest ona naprawdę intensywnie użytkowana, co wpływa na zacieśnienie więzi rodzinnych. Umieść kanapę po jednej stronie „ciągu komunikacyjnego”, czyli drogi pomiędzy pomieszczeniem przed i za pokojem dziennym, a po przeciwnej umieść telewizor. Mogą tam również stanąć półki na sprzęt multimedialny czy książki, a także regały z bibelotami czy roślinami. Warto umieścić tam również szafy na ubrania – szczególnie wierzchnie, których aktualnie się nie nosi, zamiast trzymać je w przedpokoju czy w garderobie. Tym sposobem zagospodarujesz problematyczną przestrzeń i uczynisz ją naprawdę funkcjonalną.

Pokój przechodni jako gabinet – to możliwe!

Jeśli to przejściowe pomieszczenie jest nieco zbyt małe na salon czy jadalnię, możesz umiejscowić tam swój gabinet do pracy w home office. Wystarczy biurko i krzesło, ewentualnie regały czy półki wysokiej jakości do przechowywania dokumentów czy książek. Tutaj też warto pomyśleć o tym, aby nie ustawiać żadnych mebli na środku i tym samym nie tarasować przejścia – dzięki temu pokój przechodni będzie naprawdę wygodny. Możesz natomiast pokusić się o to, by stanęła w nim szafa – dzięki temu zwiększysz powierzchnię do przechowywania i w niewielkim przedpokoju będziesz trzymać tylko to, co naprawdę jest aktualnie używane, bez potrzeby zajmowania cennej przestrzeni na dodatkowe meble garderobiane w tym miejscu.

W jakim stylu urządzić pokój przejściowy?

Bardzo ważne jest, aby to pomieszczenie było urządzone w harmonii z resztą wystroju wnętrza. Dzięki temu będzie z nią lepiej korespondowało, nawet, mimo że będzie oddzielone od innych pokoi drzwiami. Zadbaj jednak o to, aby na przykład stół i krzesła czy też witryny, regały i półki miały w sobie jak najwięcej z uniwersalnego, funkcjonalnego designu. Świetnie sprawdzą się wyroby z prawdziwego dębu czy sosny. Ten pierwszy gatunek charakteryzuje się pewnego rodzaju ciężarem i jest idealny do aranżacji klasycznych, poważnych i stonowanych. Z kolei ten drugi to lekki surowiec o jasnym wybarwieniu, który idealnie współgra z jasnymi, dobrze doświetlonymi przestrzeniami.

Sprawdź także: Jak wprowadzić wyjątkowy nastrój do salonu przy pomocy dodatków dekoracyjnych?

Jak zagospodarować dostępne ściany w pokoju przechodnim?

Każde mieszkanie będzie miało pokój przejściowy o nieco innych kształtach i metrażu, a także umiejscowieniu ścian nośnych, działowych oraz okien i drzwi. Dlatego ogólna zasada mówi o tym, by zaaranżować tę przestrzeń poprzez wykorzystanie wolnych ścian i umieszczenie pod nimi dużych mebli do przechowywania. Szafy i witryny mogą stanąć tylko tam. Z kolei wiszące półki albo ażurowe regały, a także stół z krzesłami świetnie odnajdą się również pod oknami. Nie zasłaniaj ich całkowicie – niech rzucają jak najwięcej światła, bo dzięki temu masz większe możliwości w zakresie operowania kolorami, nawet tymi z ciemniejszej palety.

Doceń swój pokój przechodni!

Najczęściej pokoje przechodnie znajdują się w starych kamienicach czy blokach z wielkiej płyty, kiedy to budowano głównie z myślą o zagospodarowaniu całej dostępnej przestrzeni. Współcześni architekci raczej omijają taką koncepcję, gdyż nie jest zbyt chwalona przez inwestorów. Mimo to, wybierając odpowiednie meble, możesz nie tylko poradzić sobie z tym „mankamentem”, ale wręcz przekuć go na swoją korzyść. Przekonaj się o tym!

Komentarze do wpisu (0)

Dodaj komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium