Dla jednych to baza do tworzenia wystroju, dla drugich główny kierunek aranżacji. Styl minimalistyczny podoba się wielu osobom, co łatwo zrozumieć. Zawsze prezentuje się dobrze, bez względu na to, czy spotkamy go w przestronnym domu, czy w kawalerce. Pasuje do salonu, sypialni i kuchni. Nie boi się zmian w modzie, bo zawsze jest na czasie. Szukają Państwo mebli zaprojektowanych zgodnie z jego zasadami? Zastanawiacie się, czy warto urządzić tak swoje mieszkanie? Zachęcamy do lektury!
Podstawowe cechy stylu minimalistycznego
Na początek dobrze będzie poznać najważniejsze cechy, które charakteryzują ten trend w architekturze wnętrz. Jak można się domyślać, styl minimalistyczny polega na ograniczaniu w pomieszczeniu bodźców. Chodzi zarówno o kolory, jak i meble oraz dodatki. Salon czy jakikolwiek inny pokój zaaranżowany według reguł tego kierunku pozwala się odprężyć, ponieważ panuje w nim ład oraz harmonia. Rozsądnym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości będzie urządzenie w ten sposób całego mieszkania lub domu.
Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym powinna być zaplanowana w każdym aspekcie. W odróżnieniu od trendu eklektycznego, prowansalskiego albo innego, w którym mamy dużo dekoracji, tutaj im mniej, tym lepiej. W salonie bądź sypialni na półkach nie zobaczymy zbędnych ozdobników, figurek czy świeczników. W kuchni domu lub mieszkania blat pozostaje zajęty tylko podczas gotowania. W łazience kosmetyki mają swoje miejsce, a w pokoju dziecięcym stoją kompaktowe meble, w których można wieczorem schować zabawki.
Zalety stylu minimalistycznego wnętrza
We wnętrzu urządzonym według zasad minimalizmu liczy się przestronność. Salon lub inne pomieszczenie w mieszkaniu sprawia wrażenie czystego, niekiedy wręcz sterylnego. Łatwo uzyskać taki efekt przy pomocy bieli lub szarości. Dom w stylu minimalistycznym może niekiedy być odbierany jako nowoczesny, ale mało przytulny, zimny. Kolorystyka zależy tutaj od preferencji gospodarzy. Zamiast chłodnych barw wystarczy wybrać pastele albo ożywić pokój jedną mocną nutą, np. czerwonym meblem, różową narzutą, zielonymi lub żółtymi zasłonami. Wystrój zmieni się błyskawicznie.
W dużym uproszczeniu styl minimalistyczny wnętrza polega na prostocie. Kolory dominujące w pomieszczeniu to przede wszystkim biele, szarości oraz beże. W salonie bądź sypialni może pojawić się także inna barwa, lecz zazwyczaj będzie odgrywać rolę akcentu. Zwolennicy tego trendu doceniają możliwości, które się przed nimi otwierają. Minimalizm pozwala na sprawną zmianę wystroju mieszkania lub całego domu niezależnie od przyczyny. Może być to np. wymiana mebli na nowe, przemalowanie ścian albo zawieszenie zasłon w optymistyczny wiosenny wzór.
Czemu styl minimalistyczny jest taki popularny?
Odpowiedź na pytanie o niesłabnące zainteresowanie minimalizmem jest bardzo prosta. To trend dla każdego bez względu na wiek, odpowiadający zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nadaje się do domów dla rodzin z dziećmi oraz mieszkań dla singli. Salon w stylu minimalistycznym wygląda gustownie i z klasą, a do tego przetrwa kolejne sezony bez konieczności zmiany wystroju. Meble będą pasować do wnętrz tradycyjnych, nowoczesnych, industrialnych czy glamour. To inwestycja na długie lata.
Jak już padło wyżej, mieszkanie w stylu minimalistycznym zapewnia mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Mogą je zajmować wielbiciele konkretnego kierunku w architekturze wnętrz oraz ci, którzy lubią podążać za nowościami. Pierwsi dobiorą odpowiednie komplety mebli, nadadzą ścianom stonowany kolor, a później ograniczą się do zmian dodatków. Drudzy nie będą musieli przeznaczać znacznych funduszy na odświeżenie wystroju. Zamiast gruntownego remontu salonu czy sypialni mogą wprowadzić do domu modne w danym sezonie akcenty.
Sprawdź również: Jak urządzić nowoczesny salon?
Do czego pasują meble w stylu minimalistycznym?
To, czego nie można powiedzieć o wyposażeniu zaprojektowanym w konkretnym nurcie, perfekcyjnie określa najczęściej spotykane meble w stylu minimalistycznym. Pasują wszędzie, do małych mieszkań oraz przestronnych domów. Mogą mieć różne kolory, ale zwykle będą uniwersalne oraz eleganckie, przez co z łatwością wkomponują się w aranżację. Nie będą dominować nad pozostałymi elementami, co za tym idzie, nie zmęczą wzroku ani nie znudzą przebywających w pokoju ludzi. Przykładowo, szary narożnik z fotelami może pełnić funkcję strefy wypoczynkowej w salonie, ale nie będzie odgrywać głównej roli jako dekoracja pomieszczenia.
Kto lubi styl minimalistyczny we wnętrzu?
Zwolennicy bardzo chwalą sobie zalety minimalizmu. Podoba im się efekt po urządzeniu salonu lub innego pokoju, lubią w nim wypoczywać, pracować albo spędzać czas z bliskimi. Prosty styl wnętrza ułatwia im zrelaksowanie się, ponieważ wszystkie komponenty składające się na wystrój są spójne. Mieszkanie urządzone zgodnie z tym kierunkiem można z łatwością zmienić w enklawę, do której będziemy się spieszyć po pracy. Nic dziwnego, że przybywa osób, które pragną zaaranżować je właśnie tak. Jeśli chcą Państwo mieć minimalistyczny dom, polecamy przejrzeć ofertę naszych mebli. Na pewno katalog zawiera modele, które będą pasowały do pomieszczenia.